زنان نماينده مجلس بارديگر پيشنهاد مي دهند: بازگشت ماده 23 به لايحه حمايت از خانواده؛ ساناز الله بداشتي
 تاریخ: 4  آذر  1387

انگار هر وقت كه فضاي مجلس آرام مي شود و نگراني هاي نمايندگان از عملكرد دولت و يا فعاليت وزراي دولت نهم كم مي شود، زنان نماينده مجلس به ياد ماده 23 لايحه حمايت از خانواده مي افتند و وظيفه خود مي دانند كه در سكوت 282 نماينده مرد بهارستان حقوق زنان را فراموش كنند. آنچنان كه بعد از آن روزي كه كميسيون حقوقي و قضايي مجلس پس از اعتراض زنان ايراني لايحه حمايت از خانواده پيشنهادي دولت نهم را تغيير داد و مواد 23 و 25(ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر و اخذ مهريه از زن) را حذف كرد، 8 نماينده زن در اين 80 روز به نوبت بارها از بررسي جديد براي بازگشت ماده 23 به لايحه حمايت از خانواده صحبت كردند، آخرين اظهار نظر هم از آن فاطمه رهبرعضو كميسيون فرهنگي است.

زنان مدافع لايحه پيشنهادي دولت نهم

اين نماينده مردم تهران درست يك هفته بعد از مصاحبه مخبر كميسيون فرهنگي با خبرگزاري ها كه از حذف ماده 23 از لايحه حمايت خانواده، از ارائه پيشنهادي جديد براي اين ماده و ارسال به كميسيون حقوقي و قضايي مجلس خبر داد و به خبرگزاري ايسنا گفت:« در جلساتي كه با حضور كارشناسان مختلف از مركز پژوهش‌ها و هم‌چنين دستگاه‌هاي مختلف داشتيم تغييرات اساسي در لايحه‌ ايجاد كرده‌ايم. كميسيون قضايي به عنوان كميسيون اصلي ماده‌ي 23،‌25 و بند چهار ماده‌ي 53 را حذف كرده است كه ما نيز در كميسيون فرهنگي ماده‌ي 25 و بند 4 ماده‌ي 53 را كلا حذف كرديم اما با توجه به خلأ قانوني كه وجود داشت، پيشنهادي براي ماده‌ي 23 ارائه كرده‌ايم كه پس از بررسي‌هاي لازم، به تصويب كميسيون رسيد».

آن پيشنهادي كه او آن را تغيير اساسي ناميد، همان ماده پيشنهادي دولت است كه ادبيات آن كمي تغيير كرده:«اختيار همسر دائمي بعدي منوط به اجازه‌ي همسر اول يا احراز دادگاه از توان مالي و عدم خوف از اجراي عدالت بين همسران و يا اثبات يكي از شروط عدم قدرت همسر اول به ايفاي زناشويي، عدم تمكين زن از شوهر، ابتلا زن به جنون و يا امراض صعب العلاج، محكوميت زن، ابتلا زن به مواد مخدر و اعتيادآور مضر، ترك زندگي خانوادگي از طرف زن، عقيم بودن زن و غائب و مفقودالاثر شدن زن است».

سكوت نمايندگان مرد مقابل بازگشت ماده 23

نماينده مردم تهران اضافه شدن «اجازه همسر اول» به همراه حرف انتخاب «يا» در كنار همان شروطي كه دولت در ماده 23 لايحه حمايت خانواده پيشنهاد داده بود را تغيير اساسي ناميد در حاليكه همچنان سوال اساسي بي پاسخ است كه چرا بايد نمايندگان بر قانوني شدن ازدواج مجدد تاكيد كنند؟ سوالي كه هيچ يك از نمايندگان مرد حاضر به پاسخگويي به آن نشدند و بسياري از آنها با تاكيد بر اينكه علاقه اي به اعلام نظر در مورد ماده 23 لايحه حمايت از خانواده ندارند، از كنار موضوع گذشتند. نمايندگان زن هم يا صداي تلفن همراه خود را نشنيدند و يا علاقه اي به پاسخگويي نداشتند.شايد چون آنها توضيحات فاطمه رهبر همكار خود را به نمايندگي از زنان مجلس در مقابل خبر ستار هدايتخواه مخبر كميسيون فرهنگي كه گفته بود« بعد از 3 ساعت بحث جدی درباره لایحه حمایت از خانواده که در کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون فرعی مورد بحث قرار داشت ، اعضا به حذف ماده 23 این لایحه رای دادند» قبول داشتند:« با توجه به اين‌كه بحث تعدد زوجات در آيه سوم سوره نساء قرآن نيز آمده و تجويزي است براي شرايط خاص و افراد خاص و يا زماني كه ضرورت دارد، بنابراين ما اين پيشنهاد را در كميسيون فرهنگي ارائه كرديم. اين ماده به گونه‌يي تنظيم شده تا حقي از همسر اول ضايع نشود وهم‌چنين موجب تحكيم خانواده خواهد شد، البته بايد در نظر بگيريم كه مردان هم حقي در زندگي دارند و در شرايطي خاص لازم است كه آنها ازدواج مجدد داشته باشند، اين در حالي است كه اين ماده تنها به عنوان پيشنهاد از سوي كميسيون فرهنگي مطرح خواهد شد و ما در آن شروط لازم را ايجاد كرده‌ايم».البته پيش از فاطمه رهبر، 19 روز پيش لاله افتخاري در گفت و گو با خبرگزاري مهر از اصلاحات جديد در لايحه حمايت از خانواده خبر داده بود.

رفتار زنان نماينده مجلس پذيرفتني نيست

اما برخلاف آنچه كه اين نماينده مردم و البته زنان ايران تكرار مجدد ماده 23 را رعايت شروط اساسي ناميد، توران ولي مراد،‌مسوول كميته تحقيقات و مطالعاتي جامعه زينب (س) جاري، عادي و ساري كردن رويه اي كه به مردان زن دار اجازه ازدواج مجدد را بدهد،‌ حركتي براي وارد كردن صدمه به خانواده دانست:«زنان نماينده مجلس شوراي اسلامي به همان ماده 23 رنگ و لعاب جديد زده اند و با وارد كردن «يا» نام آن را ماده اي جديد مي گذارند!».

به گفته او درشرايط قانوني كردن ازدواج مجدد براي مردان متول تغييري ايجاد نشده است،‌چون مرد با استفاده از همان «يا» مي تواند به راحتي با اجازه دادگاه ازدواج مجدد و خانواده اي را متلاشي كند:«به جاي آنكه به اين فكر كنند كه چه بايد بكنند تا به روابط همسر و فرزندان در خانواده تحكيم بخشند و سلامت خانواده را تضمين كنند، نمانيدگان و موافقان ماده 23 همه موضوعات را فراموش كرده اند و به دنبال راهي براي قانوني كردن ازدواج مجدد مردان پولدار مي گردند!».

نمانده مردم تهران ديروز در مصاحبه كوتاه خود با خبرگزاري ايسنا، خلاء قانوني را تنها بهانه بازگشت دوباره ماده 23 به لايحه دانسته و گفته بود:« در صورتي كه ما ماده‌ي 23 را حذف كنيم و بخواهيم به ماده‌ي 16 قانون سال 1353 استناد كنيم چنين چيزي امكان‌پذير براي ما نخواهد بود، زيرا شوراي نگهبان قبلا اين قانون را حذف كرده است، بنابراين در اين زمينه ما با خلأ قانوني مواجه خواهيم شد».

اما اين نويسنده گفته فاطمه رهبر را كاملا رد كرد و گفت:«خلاء قانوني نداريم، با توجه به موضوع مجازات عدم ثبت ازدواج دائم در لايحه پيشنهادي قوه قضاييه و موضوع ماده 16 قانون سال 1353 شرايط كاملا قانوني است و بازگشت ماده 23 براي پر كردن خلاء قانوني صحيح نيست».

ولي مراد، به نمايندگان وظيفه اصلي آنها را يادآوري كرد و گفت:«زنان در مجلس بايد حضور داشته باشند كه بتوانند از حقوق زنان در مراكز اصلي تصميم گيري دفاع كنند، بنا به گفته مقام معظم رهبري همه بايد براي رفع مظلوميت از زنان تلاش كنند، اما اين چگونه است كه نمايندگان زن مجلس شوراي اسلامي وظيفه اي ديگر را دنبال مي كنند، اگر قرار است اينگونه باشد، وجود نماينده زن و مرد در مجلس چه فرقي مي كند؟».
او با تاكيد براينكه رفتار اين نمايندگان با فرمان مقام معظم رهبري همراه نيست و كار و تلاش آنها براي بازگشت دوباره ماده 23 به لايحه پذيرفتني نيست گفت:«اسلام دين پويا و زنده اي است، اما اين پيشنهاد ها كه به نام اسلام مطرح مي شود، مي تواند به ناديده گرفته شدن حقوق زنان وآسيب رسيدن به خانواده شود».
اين محقق حقوق زنان، با اشاره به نگراني ها در مورد آسيب هاي اجتماعي در ايران بار ديگر خطاب به نمايندگان گفت:«امروز آسيب هاي اجتماعي در ايران كم نيست، اما ايثار و فداكاري مادران و زنان خانواده ها همچون سدي بزرگ در مقابل سيل عظيم آن در جامعه جلوگيري مي كنند،روحيه اي كه قطعا پس از تصويب اين لايحه از بين مي رود».

تاكيد قران بر تحكيم خانواده است نه تحقير آن

بعد از اين توضيحات است كه عضو شوراي مركزي جامعه زينب (س)، از اشاره نماينده مردم تهران به سوره نساء در قران به شدت انتقاد كرد و گفت:«چرا كساني كه نام از اسلام مي برند، به همه آيات و گفته هاي پروردگار توجه نمي كنند؟ آيه سوم از سوره مباركه نساء «مجوز» ازدواج مجدد براي مرد را آورده اما آن را «حق» ندانسته و بارها و بارها در آن سوره بر تك همسري و تحكيم بنيان خانواده تاكيد كرده است، اگر بنا است به دستورات پروردگار توجه شود، چرا همه اصول اين سوره كه بر اصل خانواده و توازي حقوق زن و مرد و فرزندان تاكيد كرده را به عنوان مواد قانوني پيشنهاد نمي كنند؟ نمايندگان فراموش نكنند كه اين رفتار توهين مستقيم به زنان و البته مردان ايراني است».

شهيندخت مولاوردي، دبيركل جمعيت حمايت از حقوق بشر زنان، هم بدون توجه به پيشنهادي كه نماينده مردن تهران آن را تغيير اساسي در ماده 23 دانسته بود، به وظايف نمايندگي زنان اشاره كرد و گفت:«نمايندگان مجلس بايد صداي مردم باشند، وقتي زنان در مسند قدرت و مراكز تصمي گيري نيستند حضور زنان در مجلس براي حفظ حقوق زنان و نه تخريب حقوق اوليه آنها است، چون مردان به اندازه كافي وكيل و وصي در همه مراكز قدرت و تصميم گيري دارند و نيازي به دفاع بي چون و چراي نمايندگان زنان نماينده ندارند».

او رفتار نمايندگان را نه مرهمي براي زخم زنان بلكه نمكي براي زخم آنها دانست و گفت:«اين سوال بزرگ جامعه زنان ايران از نمايندگان زن مجلس شوراي اسلامي است كه چرا به جاي دفاع از حقوق خود از حقوق مردان دفاع مي كنند؟ به آيات قرآن اشاره مي كنند ، اما اصل همان آيات و گفتار را كه تاكيد بر حفظ حقوق زنان و خانواده است فراموش مي كنند».

با همه اين گفته ها زنان نماينده پيشنهاد بازگشت ماده 23 به لايحه حمايت از خانواده را در روزهاي تعطيل مجلس و اتفاقا در سكوت 282 نماينده مرد مطرح كردند، تا در همه اين روزها به نوبت بازهم بدون پاسخ به سوال مهم افكار عمومي از حقوق مردان دفاع كنند، براي همين فعالان حقوق زنان پيشنهاد مي دهند كه امروز زنان و مردان با حضور در تالار مولوي دانشگاه شهيد بهشتي از فاطمه آليا كه قصد دارد مواضع خود و ديگر همكارانش در مورد لايحه حمايت از خانواده را تشريح كند، بپرسند. نماينده مردم تهران پيش از اين مخالفان لايحه حمايت از خانواده را «مشتي لائيك» دانسته بود.

خدا لعنت کند اینها مانند اینها را که در مملکتی که هر لحظه توی  سر زنان میزنند برای خود شیرینی تیشه به ریشه ی انسانییت زنان واسلام میزنند .چه قدر احمق بودیم که اینان بویی ازانسانیت برده اند.خدایا  ایا میشود روزی را ببینیم که در ایرانی بدون این انسان نماها زندگی کنیم.

نوشته شده بوسیله:  علی  در تاریخ و ساعت: 21  دی  1387  23:56:35
 
  Copyright ©2008, meydaan.com. All rights reserved.