پخش فوتبال زنان برای نخستین‏بار از تلویزیون عربستان
زنان نمی توانند برای بازی ایران-کره به استادیوم بروند
تیم بانوان استقلال منحل شد: خانمها پوست کلفت تر از این حرفها هستند!
مربیان تیم نوجوانان و بانوان استقلال به دلیل مسابقه مختلط محروم شدند
ممنوع الورود شدن زنان به سالن والیبال به خاطر گلزار!
بازی فوتبال دختران و پسران جنجال آفرید
دفاع دکتر باهر از حضور زنان در ورزشگاه ها
لذت تماشای فوتبال در استادیوم از زبان نایب رئیس فدراسیون فوتبال
جمعيت حاميان هواداران فوتبال در نامه‌اي خطاب به علي‌آبادي: براي بازي ايران - كره جنوبي امكان حضور بانوان در ورزشگاه را فراهم كنيد
انتقاد امام جمعه بابل از حضور زنان درورزشگاهها
روزنامه جمهوری اسلامی: چند زن به استادیوم رفتند! ناجا: تکذیب می کنیم!
احتمال پخش مسابقات ورزشي زنان از صدا و سيما
تماشاگران زن در تمرین پرسپولیس
AFC با تبعيض در ورود زنان به استاديوم‌ها برخورد خواهد كرد
حمایت ليدر تماشاچيان استقلال از ورود زنان به استاديوم
ادامه بحث حضور زنان فوتبالیست در تیم های خارجی
آماده سازي استاديوم ها براي ورود دختران
کفاشیان: فدراسیون فوتبال منعی برای حضور زنان در استادیوم ندارد
نماينده‌ي كنفدراسيون فوتبال آسيا: زنان باید بتوانند فوتبال را از نزدیک ببینند
نايب رييس فوتبال و فوتسال بانوان: حضور زنان در استايوم‌ها به نفع فوتبال ماست
بعدی
دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاهها

  این دادخواست فرستاده می شود به:


موضوع دادخواست:
حق زن، نيمي از آزادي- بيانيه‌ شماره يک کمپين «دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها»

متن دادخواست:


10/2/85

مبارزه زنان ايراني براي ورود آزادانه به فضاهاي ورزشي درست از زماني آغاز شد که نظام جمهوري اسلامي ايران با اعمال سياست‌هاي جداسازي جنسيتي در فضاهاي عمومي، بر تبعيض و نابرابري زنان در دسترسي به حقوق شهروندي دامن زد. مقاومت ديرپاي حکومت‌گران در اعمال ممنوعيت ورود زنان به ورزشگاه‌ها، همواره به بهانه ناتواني از تأمين امنيت و ايجاد فضاي مناسب بوده است در حالي که افزايش خشونت عليه زنان و عدم امنيت فضاهاي عمومي، دقيقا يکي از بازتاب‌هاي سياست‌هاي جداسازي جنسيتي است که حتي به مردانه شدن طراحي و ساخت اين‌گونه فضاها انجاميده است.

حرکت‌ها و ابتکارهاي فردي زنان براي ورود به ورزشگاه‌ها، حتي با لباس‌هاي مردانه، در دهه 70 و هم‌زمان با ايجاد گشايش نسبي در آزادي‌هاي عمومي، تبديل به حرکت‌هاي جمعي پراکنده‌اي شد که اوج آن را در جشن ملي پيروزي ايران بر تيم استراليا شاهد بوديم.

هم‌زمان با گسترش فعاليت‌هاي جمعي جنبش زنان در سال‌هاي اخير در اعتراض به تبعيض حقوقي و عملي عليه زنان، خواسته آزادي دسترسي زنان به فضاهاي ورزشي نيز به عنوان يکي از مصاديق مسلم تبعيض و نابرابري بارها و بارها مطرح شد و همواره از سوي حکومت بي‌جواب ماند.

به طور مشخص نخستين حرکت اعتراضي جمعي زنان در مسابقه دوستانه تيم‌هاي ملي فوتبال ايران-آلمان در آبان ماه 83 با مقاومت شديد نيروي انتظامي مواجه شد. هفت ماه بعد، گروهي از فعالان جنبش زنان پس از درگيري طولاني با مقامات ورزشگاه آزادي و نيروي انتظامي بالاخره توانستند اولين گروه از زنان باشند که به عنوان شهروندان عادي و بدون برخورداري از امتيازاتي چون کارت وي.آي.پي مسابقه فوتبال ايران-بحرين را از نيمه دوم به بعد در داخل ورزشگاه تماشا کنند. اما در اسفند ماه گذشته و پس از روي کار آمدن دولت احمدي‌نژاد، تلاش گروهي از زنان و مردان همراهشان براي ورود به استاديوم آزادي در مسابقه فوتبال ايران-کاستاريکا با مقاومتي شديدتر از هميشه، ناکام ماند.

فرمان بي‌مقدمه احمدي‌نژاد درباره اجازه حضور زنان در مسابقات فوتبال ملي و مهم، درست دو ماه بعد از برخوردهاي سفت و سخت و سلبي با زنان علاقه‌مند از زواياي سياسي تحليل‌هاي متنوعي را برانگيخته و مسلما نمي‌تواند بي‌ارتباط با فضاي عمومي سياسي و بين‌المللي باشد. اما نمي‌توان انکار کرد که آزادسازي فضاهاي عمومي براي زنان و ورود به ورزشگاه‌ها، به عنوان خواسته‌ کوچکي از ميان انبوه مطالبات زنان، از ابتدا تاکنون از بطن جامعه و جنبش زنان برخاسته و هرگونه تغييري در سياست‌ها و رويه‌هاي پيرامون آن نيز به نام جنبش زنان ايران ثبت خواهد شد.

کمپين «دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها» با شعار «حق زن، نيمي از آزادي» با اعلام اين‌که خواسته‌هاي زنان را براي حضور آزادانه، نامشروط، و بدون تبعيض در همه فضاهاي عمومي از جمله ورزشگاه‌ها پي‌گيري خواهد کرد، به اين وسيله از تمامي زنان و مردان معتقد به برابري و رفع تبعيض جنسيتي دعوت مي‌کند در بازي‌هاي تدارکاتي تيم ملي فوتبال براي جام جهاني که خرداد ماه برگزار خواهد شد حضور يابند. همچنين لازم است مسئولان مربوطه مقدمات حضور زنان در ورزشگاه‌ها را براي بازي‌هاي يادشده فراهم کنند. کمپين، جزئيات برنامه را با مشخص شدن تاريخ و محل بازي‌ها متعاقبا به اطلاع خواهد رساند.


کمپين دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها:

ساناز الله‌بداشتي، عارفه الياسي، مرجان ارمغان، فاطمه امين زاده، زينب امين زاده، اميد ايران‌مهر، زارا امجديان، مريم امي، نسرين افضلي، آسيه اميني، جلوه جواهري، شروين خدابخشي، ، مهراوه خوارزمي،، فريبا داودي مهاجر، پرستو دوکوهکي،نسيم سلک،علي اصغر سيدآبادي، شيوا شناوري، شادي صدر، بيتا طاهباز، سحر طلوعي، محبوبه عباسقلي‌زاده، آزاده عصاران، گيسو فغفوري، الهام فهيمي، نازنين کاظمي، سارا لقماني، معصومه لقماني، مونا محمد زاده، مريم مهتدي، ليلا موري، افروز مغزي، شهرام مسيبي، زهرا مينويي، اکرم مينويي،مريم ميرزا، منصور نصيري، معصومه ناصرينام*:
 
نام خانوادگی*:
 
عنوان:

آدرس ایمیل*:
 
نظرات:

* مورد نیاز

 
 
  Copyright ©2008, meydaan.com. All rights reserved.