اتحادیه اروپا خواستار توقف سنگسار 9 نفر شد
 تاریخ: 4  مرداد  1387

بی بی سی فارسی: اتحادیه اروپا از ایران خواسته که از سنگسار هشت زن و یک مرد که متهم به زنا شده اند، جلوگیری کند.
گروههای حقوق بشر در ایران روز یکشنبه اعلام کردند که 9 نفر در پرونده های جداگانه در شهرهای مختلف ایران به سنگسار محکوم شده اند.

روز دوشنبه نیز روزنامه گاردین، چاپ لندن خبر این سنگسارها را منتشر کرده بود. این روزنامه به نقل از حقوقدانان نوشته بود که اکثر زنانی که خبر حکم سنگسار آنان انتشار یافته است قربانیان خشونت هستند و سواد کافی برای درک اتهامات علیه خود ندارند و علاوه بر این، بیشتر این احکام پس از برگزاری محاکمات غیر علنی و بدون حضور شهود و وکلای مدافع صادر شده است.

بر اساس قوانین اسلامی، زنا در ایران حکم سنگسار دارد.

اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرده که ایران "قول داده است که حکم سنگسار را متوقف کند" و اضافه کرده که این کشور باید به تعهدات بین المللی و قوانین حقوق بشر بین المللی پایبند باشد.

در بیانیه اتحادیه اروپا که توسط فرانسه، که در حال حاضر ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، منتشر شده، آمده: "اتحادیه اروپا از دولت ایران و مجلس این کشور می خواهد که مجازاتهای بیرحمانه را در قوانین و در اجرای آنها، خصوصا در مورد سنگسار، به عنوان یکی از روشهای اعدام از میان بردارد."

اتحادیه اروپا از دولت ایران خواسته که "این اعدام ها را فورا متوقف کند و مجازات سنگسار این افراد را تخفیف دهد."

در ماه فوریه نیز سازمان دیده بان حقوق بشر از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته بود که احکام سنگسار سه نفر به جرم زنا را لغو کند.

مجازات سنگسار در قوانین جزایی ایران وجود دارد و در مواردی برای محکومان صادر می شود، اما مقامات قضایی ایران بارها تاکید کرده اند که این حکم سالهاست در ایران اجرا نمی شود.

لینک اصل خبر در بی بی سی فارسی

 

 
  Copyright ©2008, meydaan.com. All rights reserved.