پيشنهادي سازنده به مناسبت روز زن: مرگ، اما نه براي زن همسايه!
 تاریخ: 18  اسفند  1387  شادي صدر

دانشجويان ورودي سال 71 رشته حقوق دانشگاه تهران به ياد دارند كه در ترم دوم، در يكي از جلسات كلاس حقوق اساسي، يكي از 25 دانشجوي دختر آن كلاس 100 نفره كه به دليل سهميه بندي جنسيتي كه آن سالها هم براي رشته هايي مثل حقوق اعمال مي شد، 75 نفر آن پسر بودند، پرسيد: استاد! چرا طبق قانون اساسي زنان نمي توانند رييس جمهور شوند، استاد با آرامش كامل جواب داد: چون خداوند زنان را براي توالد و تناسل آفريده است!

شانزده سال بعد، درست در آستانه روز جهاني زن، زهرا سجادي، معاون مركز امور زنان و خانواده گفته است: "حضور بانوان در بخش هايي به غير از پزشكي و آموزش ضروري نيست"  و البته فراموش نكرده كه اين جمله همواره طلايي را تكرار كند كه: "وظيفه اصلي مادر، تربيت فرزندان و حضور در خانواده‌ است"  و سخنرانيي غرايي در مضرات حضور زن، درس خواندن او در دانشگاه و كار كردن او بكند و معادله خود ابداعي خود را با همه مفروضات و مقدمات نادرست، در نهايت اينگونه حل كند كه: "زنان در بخش فني و مهندسي مي‌توانند از درون خانه خدماتي به جامعه ارائه كنند."

در اين مجال كوتاه نمي خواهم اثبات كنم تا چه حد پاي استدلالات اين مقام دولتي و ساير همفكران آنها كه از روزي كه يادمان مي آيد براي زن، همانطور كه آن استاد محترم بي پيرايه و صريح مطرح كردند، وظيفه اي جز توالد و تناسل نمي شناخته اند، مي لنگد. امروز روز جهاني زن است، مناسبتي كه در آن مفيد و محتصر بايد حرف زد و من مي خواهم به مناسبت اين روز، پيشنهادي به اين مقام محترم و ساير همفكرانشان در قواي سه گانه بدهم:

خانمهاي محترمه!
ما استدلال شما را، با همه غلطهاي املايي و انشايي اش پذيرفته ايم، از آن رو كه فعلا شماييد كه مقدرات ما زنان زيردست را تعيين مي فرماييد. اما بياييد و يك بار هم كه شده به شعارهايتان عمل كنيد؛ مگر نمي گوييد آمر به معروف، بايد عامل به معروف هم باشد؟! مگر پيرو سيره پيامبر نيستيد كه وقتي كودكي را نصيحت كرد خرما نخورد كه خود، خرما نخورده بود؟ بنابراين، پيشنهاد مي كنم براي عمل به معروفي كه با تمام قوا و استفاده از تمامي بودجه هاي دولتي و حكومتي در حال تبليغ و ترويج آن هستيد، و آن، خانه نشين كردن زنها، يا آن طور كه من برداشت كرده ام، بازگشت به دوران پرده نشيني و صد سال قبل است، لطفا از خودتان شروع كنيد. كار ساده اي است؛ تمامي زناني كه منصبهاي كشوري و لشكري را كه آموزشي و بهداشتي نيست اشغال كرده اند، به مناسبت روز جهاني زن استعفا دهند و به وظيفه اصلي خود در خانه و خانواده بازگردند كه اگر مرگ خوب است، اول از خودشان شروع كرده باشند، نه از زنان همسايه. براي آسان تر كردن كار، من در زير، فهرستي ازمهمترين كساني را كه اگر عامل به معروف باشند، لحظه اي در استعفا دادن درنگ نمي كنند، تهيه كرده ام؛ كساني كه اقتضاي شغلشان، ساعات طولاني كار و جلسات پياپي و سفرهاي مكرر داخلي و خارجي و لاجرم، خالي گذاشتن سنگر خانه و خانواده است:

1. خانم زهره طبيب زاده، رييس مركز امور خانواده و كليه معاونين ايشان
2. خانم فاطمه واعظ جوادي، معاون رييس جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست
3. كليه مشاوران امور بانوان كليه وزاتخانه و دستگاههاي اجرايي
4. 8 نماينده زن مجلس، خانمها فاطمه آليا، فاطمه رهبر، طيبه صفايي، لاله افتخاري، عفت شريعتي، نيره اخوان بي طرف، زهره الهيان و فاطمه آجرلو
5. كليه اعضاي شوراي فرهنگي-اجتماعي زنان
6. و...

مطمئن باشيد فرداي روزي كه اين مقامات، كه هيچيك نه كار آموزشي مي كنند و نه كار پزشكي، استعفا دادند، ما زنان، از كارمند و كارگر و وكيل و مهندس و معمار و روزنامه نگار و هنرمند و كارفرما و ... نيز استعفا خواهيم داد و خانه نشين مي شويم تا ببينيم آيا ديوار كوتاه تري پيدا خواهد شد كه مشكلات بيكاري و فقر و فساد و فحشا و ... را بر گردن آن بيندازند يا اينكه دولت و مجلس فخيمه با تصويب و اجراي لايحه حمايت خانواده، طرح الزام دانشگاهها به پذيرش دختران در شهر محل اقامت والدين يا شوهر، طرح گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، لايحه مجازات اسلامي، طرح سهميه بندي جنسيتي و اجراي سياستهاي بازگرداندن زنان به صد سال قبل، همه مشكلات جامعه ايراني را حل خواهند كرد؟!

روز جهاني زن، در هر حال، مبارك باد!

شادی جان سلام

دیروز برای روز جهانی زن من هم مثل خیلی زنها آمده بودم تا در کنار دوستانم روز زن را جشن یگیرم که ماجرا دیروز وباز گردان ما نه به خانه، بلکه به خیابانها پیش آمد.دیروز وفتی تورا دیدم، از ته دل به تو، خودم وهمه  زنان هموطنم افتخار کردم.این کامنت را فرستادم تا به توبگویم خسته نباشی! 

نوشته شده بوسیله:  فتانه  در تاریخ و ساعت: 19  اسفند  1387  06:33:46
 
  Copyright ©2008, meydaan.com. All rights reserved.