دستور دوباره عفو برای اشرف کلهر
 تاریخ: 14  اسفند  1387  

میدان زنان: پرونده اشرف کلهر با دستور رییس قوه قضاییه مجددا به کمیسیون عفو و بخشودگی فرستاده شد.

با اينكه هفته گذشته، يكي از مقامات كميسيون عفو و بخشودگي رسما به خانواده اشرف کلهر، يكي از محكومان به سنگسار كه در زندان اوين است، از رد پيشنهاد عفو رييس قوه قضاييه و بازگشت پرونده به اجراي احكام زندان خبر داده بود، روز گذشته علیرضا جمشیدی، معاون و سهنگوی قوه قضاییه، همه آن اخبار را تكذيب كرد:«تقاضاي عفو اين محكوم به سنگسار رد نشده است، و دستور عفو رييس قوه قضاييه بارديگر صادر و پرونده براي بررسي به كميسيون عفو و بخشودگي ارسال شده است».

اشرف کلهری، 40 ساله و مادر چهار فرزند در سال 81 به اتهام زنای محصنه و معاونت در قتل به زندان افتاد. هرچند او در دادگاه اقاریر خود در اداره آگاهی تهران را تحت فشار دانست اما شعبه 1061 دادگاه عمومی تهران بدون توجه به اظهارات اشرف در دادگاه، رای به رجم و 15 سال حبس صادر کرد. این رای در همان سال 81 از سوی شعبه دوم دیوان عالی کشور تایید شد. در اواخر تیرماه 85، اشرف کلهری به اجرای احکام تهران فراخوانده شد و به او اعلام شد حکم رجم تا 15 روز دیگر اجرا می شود.  با تلاشهای فعالان جنبش زنان در ایران و نیز در عرصه فراملیتی، اجرای این حکم در آن زمان متوقف شد و هاشمی شاهرودی دستور عفو به کمیسیون عفو و بخشودگی داد اما این کمیسیون، پس از 2 سال و نیم اعلام کرد که با عفو اشرف کلهری موافقت نکرده است. لازم به یادآوری است کمپین قانون بی سنگسار پس از تلاشهایی که برای نجات جان اشرف انجام شد، با هدف حذف سنگسار از قوانین اعلام موجودیت کرد.

در همین حال، به گزارش فعالان این کمپین، حداقل نه نفر دیگر، گیلان محمدی و غلامعلی اسکندری در زندان اصفهان، ایران اسکندری و خیریه والانیا در زندان سپیدار اهواز، افسانه، ر. در زندان شیراز، دو زن در زندان مشهد و یک زن و یک مرد در زندان تبریز با آرای قطعی منتظر اجرای حکم رجم هستند. 


این در حالی است که عبدالله فریور، محکوم به سنگسار، حدود ده روز پیش دز زندان ساری به دار آویخته شد. امروز،جمشيدي ، سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به دلايل اجراي حكم اعدام براي مجازات «حد رجم» در ساري، تفسير جديد از فعاليت كميسيون عفو و بخشودگي اعلام كرد:«در مواردي كه تغيير مجازات در نظر گرفته مي شود،‌اگر كميسيون عفو با توجه به نوع جرم «سلب حيات» را تنها مجازات مجرم بداند، مجازات به «اعدام» تبديل مي شود.

سایر لینکهای مرتبط:

اشرف کلهر بازهم با کابوس سنگسار مواجه شد

عبدالله فریور، محکوم به سنگسار، در زندان ساری به دار آویخته شد

درود به تلاشهای شما

امیدوارم به زودی این مجازات های قرون وسطی از پرونده این مملکت خارج شود.

نوشته شده بوسیله:  ali vahid  در تاریخ و ساعت: 16  اسفند  1387  05:47:36
 
  Copyright ©2008, meydaan.com. All rights reserved.