اشرف کلهر بازهم با کابوس سنگسار مواجه شد
 تاریخ: 5  اسفند  1387  

میدان زنان: اشرف کلهر، زنی که اجرای حکم رجمش دو سال و نیم پیش از سوی رییس قوه قضاییه متوقف شده بود، علیرغم نامه رییس قوه قضاییه مبنی بر عفو وی، با رد درخواست عفو از سوی کمیسیون عفو و بخشودگی مواجه شد. پرونده وی به اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران فرستاده شده و هر لحظه ممکن است حکم سنگسار وی اجرا شود.

شادی صدر، وکیل اشرف کلهر با اعلام این خبر از چنین اتفاقی ابزار تاسف و نگرانی کرد. او که دیروز با اشرف در زندان اوین ملاقات کرده است می گوید: با خواندن خبر اعدام عبدالله فریور، محکوم به رجمی که پنجشنبه گذشته در زندان ساری اعدام شد، موکلم بسیار اضطراب دارد و می ترسد چنین سرنوشتی در انتظار او هم باشد.

شادی صدر همچنین از سانسور خبری گزارشهای مربوط به اعدام و سنگسار ابراز نگرانی می کند و می گوید: خبرگزاری های داخلی به استناد یک نامه محرمانه در مورد منع انتشار اخبار اعدام و رجم، از انتشار خبر خطر قریبا الوقوع برای جان اشرف خودداری کرده اند.

اشرف کلهری، 40 ساله و مادر چهار فرزند در سال 81 به اتهام زنای محصنه و معاونت در قتل به زندان افتاد. هرچند او در دادگاه اقاریر خود در اداره آگاهی تهران را تحت فشار دانست اما شعبه 1061 دادگاه عمومی تهران بدون توجه به اظهارات اشرف در دادگاه، رای به رجم و 15 سال حبس صادر کرد. این رای در همان سال 81 از سوی شعبه دوم دیوان عالی کشور تایید شد. در اواخر تیرماه 85، اشرف کلهری به اجرای احکام تهران فراخوانده شد و به او اعلام شد حکم رجم تا 15 روز دیگر اجرا می شود.  با تلاشهای فعالان جنبش زنان در ایران و نیز در عرصه فراملیتی، اجرای این حکم در آن زمان متوقف شد و هاشمی شاهرودی دستور عفو به کمیسیون عفو و بخشودگی داد اما این کمیسیون، پس از 2 سال و نیم اعلام کرد که با عفو اشرف کلهری موافقت نکرده است. لازم به یادآوری است کمپین قانون بی سنگسار پس از تلاشهایی که برای نجات جان اشرف انجام شد، با هدف حذف سنگسار از قوانین اعلام موجودیت کرد.

در همین حال، به گزارش فعالان این کمپین، حداقل نه نفر دیگر، گیلان محمدی و غلامعلی اسکندری در زندان اصفهان، ایران اسکندری و خیریه والانیا در زندان سپیدار اهواز، افسانه، ر. در زندان شیراز، دو زن در زندان مشهد و یک زن و یک مرد در زندان تبریز با آرای قطعی منتظر اجرای حکم رجم هستند. 

اخبار مرتبط:

اعتماد ملی: رد پيشنهاد رئيس قوه قضاييه براي عفو يك محكوم به سنگسار

اعتماد: يک زن در آستانه اجراي حکم مرگ قرار گرفت

بی بی سی: رد پیشنهاد رئیس قوه قضائیه ایران برای عفو محکوم به سنگسار

دادخواست براي حذف مجازات سنگسار از قوانين ايران

رادیو زمانه: سنگسار قریب‌الوقوع یک زن در ایران

این اخبار هولناک من را یاد قرون وسطی می ندازه به خودم می گم کی تمام می شه؟

نوشته شده بوسیله:  فتانه  در تاریخ و ساعت: 12  اسفند  1387  05:07:08
 
  Copyright ©2008, meydaan.com. All rights reserved.