قوه قضاییه لایحه مجازات اسلامی خود را تغییر داد
 تاریخ: 14  آبان  1387  

میدان زنان: جرم سحر و جادو و مجازات اعدام برای آن از لایحه مجازات اسلامی حذف شده و در بسیاری از مواد دیگر آن تغییراتی صورت گرفته است.

سخنگوی قوه قضاییه در حاشیه گفت و گوی خبری امروز خود ضمن علام این خبر تصریح کرد که نسخه اصلاح شده لایحه به اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس داده شده و با رایزنی های انجام شده قرار است این اصلاحات در قالب پبشنهادات کمیسیون در نسخه نهایی لایحه اعمال شود.
 
این در حالی است که مجلس، در 19 شهریور87، کلیات لایحه مجازات اسلامی را به تصویب رساند و انجام اصلاحات دوباره در لایحه ای که قبلا از سوی قوه قضاییه به مجلس فرستاده شده، امری خلاف رویه های معمول است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه تعدادی از نمایندگان تقاضای اصل هشتاد و پنجی شدن این لایحه را کرده اند، در صورت تصویب این تقاضا، مجلس دیگر لایحه مجازات را ماده به ماده تصویب نخواهد کرد و به کمیسیون قضایی این اختیار را خواهد داد که تمام اصلاحات لازم در لایحه را به عمل بیاورد و پس از آن کل لایحه را با یک بار رای گیری برای مدتی آزمایشی تصویب خواهند کرد.  

براساس اصل 85 قانون اساسی، "مجلس‏ نمي‏ تواند اختيار قانونگذاري‏ را به‏ شخص‏ يا هياتي‏ واگذار كند ولي‏ در موارد ضروري‏ مي‏ تواند اختيار وضع بعضي‏ از قوانين‏ را با رعايت‏ اصل‏ هفتاد و دوم‏ به‏ كميسيون‏ هاي‏ داخلي‏ خود تفويض‏ كند، در اين‏ صورت‏ اين‏ قوانين‏ در مدتي‏ كه‏ مجلس‏ تعيين‏ مي‏ نمايد به‏ صورت‏ آزمايشي‏ اجرا مي‏ شود و تصويب‏ نهايي‏ آنها با مجلس‏ خواهد بود. "

براساس اصلاحات جدید قوه قضاییه در لایحه مجازات اسلامی، در صورتی که قاضی مجری حکم تشخیص دهد اجرای حکم سنگسار "مفسده" در پی خواهد داشت می تواند تبدیل آن به اعدام یا شلاق را از رییس قوه قضاییه درخواست کند. پیش از این در کنار "مفسده"، اجرای سنگسار می بایست "وهن نظام" را نیز در پی می داشت تا تبدیل می شد اما در متن جدید، شرط "وهن نظام" حذف شده است. همچنین براساس این اصلاحات تغییراتی در مورد تعریف قتل عمد انجام شده که بسیاری از قتلهای اتفاقی و برنامه ریزی نشده را از شمول قتل عمد و مجازات اعدام خارج می کند.

با این همه، در نسخه اخیر قوه قضاییه، همچنان مجازات اعدام برای ارتداد، مجازات سنگسار، جواز قتل در فراش، بدون مجازات ماندن قتل فرزند توسط پدر، قصاص نوجوانان، افزایش مجازاتهای بدنی و شلاق به نسبت مجازات زندان، نصف بودن دیه زن نسبت به مرد و بسیاری از موارد که نقد فعالان اجتماعی را در طول این سالها در پی داشته باقی مانده است.

لازم به ذکر است به زودی متن کامل لایحه اخیر قوه قضاییه به صورت مقایسه ای با لایحه مجازات اسلامی و قانون مجازات اسلامی فعلی در سایت میدان زنان منتشر خواهد شد.

سایر مطالب مرتبط:

متن کامل لایحه مجازات اسلامی (نسخه اول)

متن کامل قانون مجازات اسلامی فعلی

مجموعه نقدهای فمینیستی نوشته شده پیرامون لایحه مجازات اسلامی

 
  Copyright ©2008, meydaan.com. All rights reserved.